Project-менеджер: Все Про Професію Від Навичок До Зарплати

Оцінку команди я маю затвердити із замовником. Якщо ж він не згоден — щось переробляємо, шукаємо компроміс. Для мене мораль цієї історії в тому, що проєктний менеджер — це людина, яка ухвалює рішення і несе за них відповідальність. Усе решта — Jira, управління ризиками, складання графіків, чартів тощо — другорядне. «Getting things done» (робити так, щоб справи були виконані) — як на мене, це найяскравіший та найстисліший опис обов’язків РМ’а.

Якщо ВА в компанії немає, то РМ виконує роль бізнес-аналітика та працює з вимогами. Такий фахівець повинен володіти знаннями в найрізноманітніших галузях. З одного боку йому необхідно знати класичний і інтернет-маркетинг, специфіку реклами в Інтернеті та принципи побудови веб-сайтів. З іншого боку він повинен розумітися на інтернет-технологіях (мовах, протоколах, апаратній частині). Так, наприклад, вже протягом обговорення майбутнього проєкту з замовником він повинен оцінити, чи можливо реалізувати технічно ту, чи іншу ідею. Хороший Project Manager вміє вибудовувати взаємодію з усіма, а ідеальний гармонійно поєднує всіх в одну систему.

Єдине, що РМ’у не варто увесь час занурюватися в технічні деталі та залишатися тільки там, треба бачити ширшу картину. Уміння працювати з JIRA, будувати красиві діаграми Ганта, чартери я поставив би в кінець списку. По суті, це інструменти, навчитися працювати з ними не дуже складно.

Вони, до речі, найчастіше відкриті до набору молодих фахівців без досвіду роботи. Senior — не кінцева ланка в кар’єрному зростанні проджекта. Або зайняти посаду COO (Chief Operating Officer) і відповідати не за проєкти, а за бізнес-план компанії. Підтримка команди — це в першу чергу пошук вірного підходу до кожного залученого до проєкту фахівця, а іноді і вирішення конфліктних ситуацій між співробітниками. Крім комунікації з колективом, PM-у важливо завжди бути на зв’язку зі стейкхолдерами, відповідати на питання, обговорювати спірні моменти та обґрунтовувати свої рішення. Одна з переваг професії – компанії готові інвестувати у розвиток своїх проджектів.

Іноді в ІТ-компаніях пропонують роботу для проєктних менеджерів на рівень трейні (trainee). Це навіть не джуніор, не початковий рівень, а передпочатковий. Трейні проходять стажування в компанії — навчаються та отримують практичний досвід, після навчання є шанс бути працевлаштованим у тій самій компанії. Думаю, це теж хороша можливість для початківців. Ми, як один з вендорів, не ставимо процеси глобально на всій програмі, робимо якусь частину роботи та взаємодіємо з іншими. У таких проєктах буває складно налаштувати злагоджені процеси.

як стати менеджером проєктів

Проджект-менеджер в IT керує проєктом, фокусуючись на досягненні результатів, узгоджених із клієнтом на початку роботи. Іноді PM може також виконувати функції SCRUM-майстра — людини, що розбирається в процесі розробки, допомагає команді побудувати комунікацію та робочі процеси відповідно до принципів SCRUM. Зважаючи на те, що майже 80% роботи проджект-менеджера складає комунікація, без софт-скілів обійтися неможливо.

Що потрібно, крім стресостійкості й мультизадачності, щоб отримати шанс на роботу в компанії. Delivery Manager відповідає за доставку результату користувачеві в рамках обумовлених термінів, якості й бюджету. Delivery Manager бере готові завдання, які розробляє команда, ділить процес на фази, вирішує, чи ми встигаємо чи ні й т.д. Проєктний менеджер може витягнути складний проєкт, а може й усе зіпсувати. Від зусиль і знань PM-а залежить злагодженість команди, виконані терміни, обсяг робіт і навіть ступінь задоволеності замовника. Думаю, що більше технічного досвіду в РМ’а, то краще.

На мою думку, вони підходять тим, хто має хоча б якийсь досвід. Інформація накладається на досвід і формується структура. Якщо досвіду зовсім немає, краще обрати розширене навчання, щоб було більше деталей. Варто приєднатися до ІТ-ком’юніті, щоб встановити нові ділові зв’язки та знайомства, отримати більше корисної інформації з перших вуст, зокрема як стати проджект-менеджером. Також можна відвідувати офлайн-конференції та збори айтівців. Наприклад, Hub Unit City пропонує в Києві багато цікавих офлайн-заходів.

  • Натисніть кнопку нижче, щоб поділитися з друзями у Facebook.
  • Одне з найчастіших питань на співбесіді – «Чому ви хочете працювати в нашій компанії?
  • Він має знати, чому команда впровадила те чи інше рішення.
  • Єдине, що РМ’у не варто увесь час занурюватися в технічні деталі та залишатися тільки там, треба бачити ширшу картину.
  • Щодо найцікавішого проєкту, з яким я працював, — це був величезний well-funded стартап, маркетингова платформа, пов’язана з екоактивностями.

Насправді — це дві окремих професії, що потребують різних знань та навичок. Дозволяє менеджерити завдання всередині проєкту та вибудовувати зв’язок між різними проектами. Створити новий продукт і вивести його на ринок неможливо без постійного контролю команди. Також рекомендуємо завітати до порталу DOU, де є спеціальний розділ First Job.

На проекті можуть бути як 5, так і 50 фахівців. Ваш досвід має бути підтверджений реальними прикладами. Як і працівники, так і компанії зазвичай мають декілька профільних доменів, тож на це звертають увагу. Давайте поговоримо про безпосередньо менеджерські скіли.

Підприємці готові брати новачків, але лише з гарною базою знань. Підтвердження кваліфікації у вигляді сертифіката чи диплома не буде безпосередньо впливати на рішення, але стане великим плюсом. Компанія була зацікавлена у зрощуванні власних кадрів, а мене мотивувала можливість реалізувати лідерські якості та бути причетною до масштабних проєктів. Для переходу мені знадобилося приблизно два місяці. За four роки в професії я змінила three компанії, і зараз працюю з одним із найскладніших і водночас найцікавіших проєктів — продуктом для глобального ринку для клієнта з Японії. Розуміти, що ваша робота не гарантує успіху проекту, а лише підвищує його ймовірність.

Іноді вони розміщені в різних часових поясах, у різних культурах і конкурують між собою. Наприклад, з проєктом працює кілька команд з Індії, колектив з Білорусі чи Росії, наша команда з України та ще є команди в Британії чи у Штатах. Іноді проєктний менеджер веде кілька проєктів, тоді кількість мітингів і документації збільшується. Звісно, в різних компаніях завдання, які виконує РМ, можуть суттєво відрізнятися. За даними дослідження DOU, медіанна заробітна плата проєктних менеджерів в ІТ у грудні 2020 року становила $1700. Як правило, РМ заробляє менше, ніж розробник (медіана $2500), проте трохи більше, ніж QA-спеціаліст ($1500).

Та якщо немає таких базових навичок, як стійкість до турбулентності, змін й інших софт скілів — працювати в менеджменті буде складно. В першій половині дня відбуваються щоденні та щотижневі мітинги (команда сама вирішує кількість сінків — коротких зустрічей, які їй потрібні). Після обіду — спілкування з керівництвом, перегляд і зміни робочих планів, звітування, курси проджект менеджера робота з документами та багато іншого. З 5 до 7 вечора — дзвінки із продакт-командами зі Штатів. Project Manager має не просто ставити завдання команді та вказувати дедлайн, але й допомагати, підтримувати, мотивувати, а деколи і відстоювати інтереси виконавця перед замовником. Жодна відома компанія у свій час не обійшлася без делегування.

Навпаки, його ціль — зробити так, щоб команда, яка працює над проєктом, мала натхнення та мотивацію. В залежності від галузі компанії та типів проєктів, конкретні обов’язки проджекта можуть відрізнятись, але є загальні задачі, якими займаються майже всі представники цієї професії. Якщо дивишся їх наживо, а не в записі, можна ставити запитання та просити викладача щось прояснити додатково. Цей формат найбільш інтерактивний, стимулює мозок і створює багато новий нейронних ланцюжків. Якщо виходити з назви професії, стає зрозуміло, що це особа, яка керує проєктом. Хоча насправді таке визначення доволі примітивне.

Ви не можете замкнутися на верхівці вежі і планувати проект, а потім спускати якісь скрижалі, стверджуючи, що це істина в останній інстанції. Проджект-менеджер керує командою і відповідає за досягнення цілей проекту. Він взаємодіє з командою та зовнішніми стейкхолдерами, спрямовує зусилля на те, щоб робота була продуктивною, а клієнт — задоволеним. Архітектура додатка — термін, що часто використовують в розробці.

З кожною зміною варто оновлювати інформацію у файлах. Щоб грамотно побудувати процеси, потрібно знати, яким хочуть бачити продукт, які потреби мають бути закриті, а проблеми — вирішені. Тому перший етап у роботі над проєктом — це завжди комунікація із зовнішнім замовником чи керівництвом компанії. Існує поширена думка, що продакт і проджект — взаємозамінні (або навіть однакові) посади. Обидва розвивають продукт, тісно працюють з командою та мають високий рівень відповідальності.

Його потрібно буде отримати завдяки самоосвіті. Йти вчиться 5 років до університету не варто, але покрити основи необхідно. Можна зробити це завдяки книгам, вебінарам, курсам. В основі всіх delicate і exhausting abilities проєктного менеджера, а також можливостей для його професійного зростання, лежить здатність і прагнення до самонавчання.

У плануванні зустрічей добре допомагають матриці Ейзенхауера для розподілу завдань за важливістю та терміновістю. Таким чином менеджерові простіше виділити пріоритетні справи та сфокусувати увагу на них. Водночас я бачив успішних менеджерів без технічного досвіду.

як стати менеджером проєктів

Я б порадила спочатку послухати доповіді або вебінари людей, які вже працюють у цій сфері, щоб зрозуміти, чи роль проджект-менеджера — це справді те, що вам підходить. Іноді люди починають працювати проєктними менеджерами після того, як певний час попрацювали на якійсь технічній позиції — розробниками чи тестувальниками. Цей досвід допомагає в роботі, але він не обов’язковий.

До того ж не забувайте про знання англійської, якщо бажаєте працювати на міжнародний ринок. «Вправний менеджер може бути однаково продуктивним як в IT, так і, наприклад, в управлінні супермаркетом або будівництві. Такі приклади є навіть серед моїх колег», — ділиться Поліна Приходько, Project Manager в ЕРАМ. Ми попросили Поліну розповісти про те, чим займається менеджер проєктів у галузі ІТ, як виглядає її типовий робочий день, та які вимоги висувають зараз до РМ-ів. Щодо найцікавішого проєкту, з яким я працював, — це був величезний well-funded стартап, маркетингова платформа, пов’язана з екоактивностями. Цей американський стартап мав амбітну мету — поліпшити ситуацію із сортуванням сміття, змінити поведінку людей у цьому плані.

як стати менеджером проєктів

Технічний бекграунд полегшує комунікацію з архітекторами, розробниками, тестувальниками, дизайнерами та іншими членами команди. Робота на позиції Project Manager багато в чому нагадує диригентську — менеджеру не обов’язково вміти «грати на всіх інструментах», щоб ефективно керувати проєктом. Головне завдання PM — правильно організувати команду фахівців та грамотно спрямовувати процес для досягнення результату, який би влаштував усі зацікавлені сторони. Питання лише в тому, які навички допоможуть проджекту в цьому.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *